انرژی هسته ای

دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. حضرت محمد ص

به گزارش خبرنگار سایت خبری تحلیلی وطن ؛ همزمان با سالروز شهادت شهید دكتر مسعود علیمحمدی استاد فیزیك دانشگاه تهران و دانشمند هسته ای كشورمان ، در سازمان انرژی اتمی و با حضورخانواده شهیدعلیمحمدی، اساتید فیزیك ، همكاران و دوستان شهید ،خانواده های شهدای ترور و مسئولین سازمان انرژی اتمی طی مراسمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید دكتر مسعود علیمحمدی از تمبر یادبود این شهید رونمایی شد.

در این مراسم ،دكتر فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ضمن بیان خاطراتی از شهید علیمحمدی و جایگاه منحصر به فرد علمی این شهید كه تمام مدارج علمی اش را در كشور طی كرده و اولین دكترای فیزیك دانشگاه صنعتی شریف و كشور به شمار می آید از مقالات بیشمار وی در مجلات معتبر جهانی به عنوان سندی از بی بدیل بودن این دانشمند كشورمان نام برد و گفت: امروزه بسیاری از دانشمندان جهان مقالات شهید علیمحمدی را به عنوان منبع قرار می دهند و همین امر نشان دهنده آن است كه كشورمان چه شخصیتی را در این اقدام وحشیانه تروریستی از دست داده است.

وی در ادامه از تلاشهای ویژه شهید علیمحمدی از سال 68 برای سیاستگذاری برنامه هسته ای كشورمان به همراه نزدیك به 200 تن دیگر خبر داد و گفت : برای اولین بار در سال 68 بود كه بنده به همراه شهید علیمحمدی سوار بر موتور سیكلت هوندای 110 شهید و در حال عبور از خیابان كردستان (بزرگراه كردستان فعلی) بودیم كه در مسیر این موضوع را با وی مطرح كردم . و از وی دعوت كردم به عنوان كسی كه از سال 56 او را می شناختم و به توان و تخصصش آشنا بودم در این راه به نظام كمك كند و وی پذیرفت.رییس سازمان انرژی اتمی سپس به بیان خاطراتی از ارتباط و نحوه آشنایی شهید علیمحمدی با شهیدان شهریاری و رضایی نژاد پرداخت و اینكه شهدا چگونه همدیگر را پیدا می كنند و چگونه و به صورت ظاهرا تصادفی در كنار هم قرار می گیرند و اینكه این آشنایی باعث شد تا با همكاریهای علمی شهیدان شهریاری و علیمحمدی به عنوان نمایندگان ایران در پروژه سزامی در اردن شركت كنند و یا در پروژه های الكترو مغانطیس شهید رضایی نژاد و شهید علیمحمدی همكاری نزدیك داشته باشند .به طوریكه یكی از روزها شهید رضایی نژاد پیش من آمد و گفت : این دكتر خیلی سخت گیر دقیق و جدی است.

فریدون عباسی در جمع اساتید و همكاران شهید علیمحمدی تصریح كرد: دشمن تصور می كرد با حذف فیزیكی دانشمندان ما می تواند مانع از فعالیت های صلح آمیز هسته ای كشورمان شود اگر چه شهیدان علیمحمدی ها ، شهریاری ها و رضایی نژادها به عنوان دانشمندان هسته ای یا شهید احمدی روشن به عنوان مدیری كه در عرصه پشتیبانی و لجستیكی در مسئله هسته ای فعال بود از بین ما پر كشیدند ولی دانشجویان و اساتید بسیاری به عنوان ظرفیت های بالای كشور در این موضوع روز به روز ،مصمم و با اعتقاد در تلاشند تا در این برهه زمانی آنچه را شهید علیمحمدی و دوستان شهیدش آغاز كرده اند را به پایان برسانند. روندی كه همچنان در حال اتفاق است و خللی در آن ایجاد نشده است.

در پایان از تمبر یادبود شهید مسعود علیمحمدی رونمایی شد .

گفتنی است عدم پوشش رسانه ای این اتفاق فرهنگی جای تامل دارد .

مسعود علیمحمدی متولد۳ شهریور ۱۳۳۸ در تهران (كن)است وی استاد فیزیك دانشگاه تهران بود كه در بامداد ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ و در سن ۵۰ سالگی، به هنگام بیرون آمدن از منزلش بر اثر انفجار یك بمب كنترل از راه دور ترور شد.

او مدرك كارشناسی را از دانشگاه شیراز (۱۳۶۴) و كارشناسی ارشد (۱۳۶۷) و دكترای فیزیك با گرایش ذرات بنیادی را از دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۷۱ كسب كرد. او از دانشجویان نخستین دوره دكترای فیزیك در داخل ایران بود و نخستین شخصی است كه در ایران دكترای خود را در فیزیك دریافت كرده است. او ده ها(64) مقاله ISI منتشر كرد. او همچنین به همراه وحید كریمی پور اولین دانشجویان پسادكترا در پژوهشگاه دانش های بنیادی بودند.

تخصص اصلی او ذرات بنیادی، انرژی های بالا و كیهان شناسی بوده است. با پژوهشگاه دانشهای بنیادی (مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات) نیز طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ همكاری داشته اند.
از جمله درسهایی ارایه شده توسط وی می توان به مكانیك كوانتومی و الكترومغناطیس، مكانیك آماری، ذرات بنیادی و نظریه میدان های كوانتمی اشاره كرد. علیمحمدی، یكی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در سال ۸۶ بود و در پژوهش های بنیادی رتبه دوم را كسب كرد.

وی از سال ۱۳۷۴ در دانشكده فیزیك دانشگاه تهران مشغول به تدریس بود و عضو هیئت علمی و ممیزه این دانشگاه بود. وی همچنین در مقاطع مختلف تحصیلی شاخه فیزیك در تربیت معلم، وی همچنین به عنوان استاد راهنما و مشاور در پروژه های پایان نامه های مرتبط با علوم فیزیكی، به فعالیت مشغول بوده.

انفجار بمب در قیطریه تهران در ساعت ۷:۳۰ صبح ۲۲ دی ۱۳۸۸ روی داد. در این حادثه مسعود علی محمدی كشته شد، دو فرد دیگر زخمی شدند و خساراتی به ساختمان مجاور وارد شد. بمب منفجرشده در یك موتورسیكلت كه به فاصله یك متری از در ورودی منزل علی محمدی به یك درخت بسته شده بود، جاسازی شده بود.

منبع: سایت خبری تحلیلی وطن[ یکشنبه 24 شهریور 1392 ] [ 01:08 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات

تمبر یادبود شهدای ترور کشور در کنگره 17 هزار شهید ترور در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما رونمایی شد.

گفتنی است، این مراسم که با حضور برخی مقامات لشکری و کشوری برگزار شد، از تمبر یادبود 17 هزار شهید ترور کشور توسط پدر شهید احمدی روشن، یکی از شهدای هسته ای کشور رونمایی شد.

وی پس از رونمایی از تمبر و ضرب نمادین مهر شرکت پست جمهوری اسلامی ایران بر روی آن به اتفاق سردار نقدی، حجت الاسلام رحیمیان و دکتر کچوئیان به رسم یادبود دست نوشته ای را بر روی آن درج نمود.


منبع: سایت کنگره ملی 17000 شهید ترور[ چهارشنبه 13 شهریور 1392 ] [ 05:08 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات

شادی روح شهدای عرصه ی علمی صلوات


 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل

فرجهم[ یکشنبه 3 شهریور 1392 ] [ 06:30 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات      قالب ساز آنلاین