انرژی هسته ای

دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. حضرت محمد ص

تا سال 1945 میلادی غالب جنگ‏ها "جنگ سخت" بود. پس از آن با توجه به دو قطبی شدن جهان به بلوک شرق و بلوک غرب، دور جدیدی از رقابت ها میان آمریکا و شوروی سابق آغاز شد که به "جنگ سرد" مشهور شد. جنگ سرد ترکیبی از جنگ سخت و جنگ نرم بود که طی آن دو ابر قدرت در عین تهدیدهای سخت از رویارویی مستقیم با یکدیگر پرهیز می‏کردند.

با فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی و پایان جنگ سرد کارشناسان بخش جنگ در ایالات متحده با استفاده از تجارب دو جنگ جهانی و دوران جنگ سرد دریافتند که می شود با هزینه کمتر و بدون دخالت مستقیم در سایر کشورها به اهداف سیاسی، اقتصادی و... دست یافت که در ادبیات سیاسی جهان به جنگ نرم شهرت یافت.

جنگ نرم

این نوع جنگ از فروپاشی شوروی شروع و تاکنون ادامه داشته و متکی بر تهدیدات نرم و قدرت نرم فرهنگی و اجتماعی است.آمریکایی ها با استفده از این نوع جنگ تاکنون موفق به تغییر چندین رژیم سیاسی در کشورهای مورد نظر شدند. انقلاب های رنگی که در چندین کشور بلوک شرق و شوروی سابق رخ داد،در واقع نمونه ای از جنگ نرم است. آمریکایی ها با استفاده از قدرت نرم موفق به تغییر رژیم های سیاسی در کشورهایی چون لهستان،گرجستان، چک اسلواکی، قرقیزستان، اکراین و تاجیکستان گردید. در تمامی این دگرگونی های سیاسی بدون استفاده از ابزار خشونت و صرفا با تکیه بر قدرت نرم و ابزار رسانه، با تغییر در ارزش ها و الگوهای رفتاری از رژیم های سیاسی حاکم مشروعیت‏زدایی گردید و از طریق جنبش‏های مردمی و ایجاد بی ثباتی سیاسی، قدرت سیاسی جابه جا شد.

جنگ نرم در قالب‏های مختلف مثل : انقلاب مخملی ، انقلاب های رنگی (انقلاب نارنجی و...)، عملیات روانی ، جنگ رسانه‏ای، با استفاده از ابزار رسانه‏ای ( رادیو ، تلویزیون، روزنامه و امثال آن) و ... توانست نظام سیاسی بعضی از کشورها ـ مانند اوکراین و گرجستان ـ را تغییر دهد.

ادامه مطلب را از دست ندهید...


ادامه مطلب
[ سه شنبه 15 بهمن 1392 ] [ 08:57 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات


[ سه شنبه 15 بهمن 1392 ] [ 08:37 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات

این روزها مصادف با سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است . انقلابی که در میانه جنگ سرد و اوج رقابت دو ابرقدرت شرق و غرب به وقوع پیوست. انقلاب اسلامی در ایران با پیامی جدید و متفاوت از ارزشها و شعارهای کمونیستی و لیبرالیستی در منطقه راهبردی خاورمیانه تحقق یافت . آمریکا و دولتهای غربی متحدش از یکی از مستبدترین نظامها در منطقه خاورمیانه حمایت می کردند. محمدرضا پهلوی شاه ایران ، کشور و مردمش را در خدمت منافع آمریکا و دولتهای غربی قرار داده بود و نزدیک به پنجاه هزار مستشار نظامی آمریکایی در ایران بودند. مهمترین مسئولیت شاه ، سرکوب آزادیخواهان و انقلابیون بود. زندانها پر از زندانیان سیاسی بود که به خاطر آزادیخواهی و فعالیتهای سیاسی به زندانهای مخوف افتاده و برخی از آنها در زیر شکنجه های وحشیانه ، جان خود را از دست دادند.

بقیه در ادامه مطلب...ادامه مطلب
[ سه شنبه 15 بهمن 1392 ] [ 08:15 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات

[ دوشنبه 14 بهمن 1392 ] [ 04:48 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات      قالب ساز آنلاین