تبلیغات
انرژی هسته ای - انقلاب اسلامی وجنگ نرمانرژی هسته ای

دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. حضرت محمد ص

این روزها مصادف با سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است . انقلابی که در میانه جنگ سرد و اوج رقابت دو ابرقدرت شرق و غرب به وقوع پیوست. انقلاب اسلامی در ایران با پیامی جدید و متفاوت از ارزشها و شعارهای کمونیستی و لیبرالیستی در منطقه راهبردی خاورمیانه تحقق یافت . آمریکا و دولتهای غربی متحدش از یکی از مستبدترین نظامها در منطقه خاورمیانه حمایت می کردند. محمدرضا پهلوی شاه ایران ، کشور و مردمش را در خدمت منافع آمریکا و دولتهای غربی قرار داده بود و نزدیک به پنجاه هزار مستشار نظامی آمریکایی در ایران بودند. مهمترین مسئولیت شاه ، سرکوب آزادیخواهان و انقلابیون بود. زندانها پر از زندانیان سیاسی بود که به خاطر آزادیخواهی و فعالیتهای سیاسی به زندانهای مخوف افتاده و برخی از آنها در زیر شکنجه های وحشیانه ، جان خود را از دست دادند.

بقیه در ادامه مطلب...


انقلاب اسلامی در چنین فضای داخلی و بین المللی تحت رهبری یک روحانی و مرجع مبارز و آگاه یعنی امام خمینی (ره) طومار نظام شاهنشاهی 2500 ساله را در ایران درهم پیچید. آمریکا و دیگر دولتهای غربی هم دیگر چاره ای جز تسلیم در برابر امواج خروشان انقلاب اسلامی نداشتند. اما عقب نشینی آمریکا و دولتهای غربی متحدش در برابر انقلاب اسلامی ایران به معنی پایان دشمنی و توطئه آنها علیه انقلاب نوپای مردم ایران نبود. آنها در دشمنی و توطئه علیه انقلاب اسلامی ، هیچ ابایی از زیر پا گذاشتن تمام ادعاهای دموکراسی خواهی و آزادی طلبیشان نداشته اند. کمک به گروههای تروریست و جدایی طلب ، تحریم اقتصادی ایران و تلاش برای کودتا، تنها بخشی از اقدامات آمریکا و متحدانش برای براندازی دولت نوپای انقلابی در ایران بوده است . حتی آنها از رژیم صدام در حمله نظامی همه جانبه به ایران در سال 1980 ، حمایت کرد. اما در پایان 8 سال نبرد ، جمهوری اسلامی ایران سربلند و مستحکمتر از قبل شده بود. به این ترتیب ، آمریکا دریافت که جمهوری اسلامی به چنان قدرتی و محبوبیتی دست یافته است که اقدام نظامی نه تنها در جلوگیری از پیشرفت و گسترش تفکر انقلاب اسلامی موثر نیست ، بلکه فرصتی برای رساندن پیام انقلاب به دیگر کشورهای اسلامی است.

آمریکا و متحدان غربیش با وجود بکارگیری تمام روشهای سیاسی ، اقتصادی و نظامی ، برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران از جنگ روانی و تبلیغات منفی علیه آن غفلت نکردند. انها در این جنگ روانی یک فضای ایران هراسی در منطقه برای توجیه دشمنی و سیاستهای سلطه طلبانه شان علیه جمهوری اسلامی به راه انداختند. به مرور که فناوری ارتباطات و جریان اطلاعات توسعه یافت ، جنگ نرم بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت. دولت آمریکا تلاش کرد از جنگ نرم بیش از گذشته برای پیشبرد سیاستهای توسعه طلبانه اش استفاده کند. «مارك پالمر» از استراتژیست های معروف آمریكا در گزارشی بنام «ایران- آمریكا، رهیافت جدید» صراحتا" با ایده تهاجم نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت نموده است. او به این نکته اذعان کرده است که ایران به لحاظ وسعت و جمعیت فراوان ، كیفیت بالای نیروی انسانی ، امكانات پیشرفته نظامی ، منابع سرشار طبیعی و موقعیت ممتاز جغرافیایی ، در منطقه خاورمیانه به قدرتی كم نظیر تبدیل شده كه دیگر نمی توان با یورش نظامی و جنگ ، آن را سرنگون كرد. مارک پالمر براین نکته تصریح می کند که تنها راه سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران پیگیری مكانیسم های جنگ نرم و استفاده از تكنیك های عملیات روانی تبلیغاتی با استفاده از 3 تاكتیك مهار ، نبرد رسانه ای و ساماندهی و پشتیبانی از نافرمانی مدنی است.

" جوزف نای" از معروفترین نظریه پردازان جنگ نرم در آمریکا است . او نیز با ادبیات متفاوتی دید گاههای مارک پالمر را در به کارگیری روشهای جنگ نرم علیه ایران مورد تایید قرار می دهد. این استاد دانشگا هاروارد در تاریخ 20 ژوئن 2010 در سخنرانی خود در جلسه شورای فرهنگی انگلیس گفت: « من با هرگونه استفاده نابجای غرب از قدرت سخت علیه ایران مخالفم. اگر غرب از قدرت سخت علیه حکومت ایران استفاده کند ، نسل جوان ایرانی را بیشتربه سمت حکومت می کشاند. » جوزف نای یادآور می‌شود: « من بر این باورم که اگر تغییرات فرهنگی و اجتماعی مطلوب غرب در ایران اتفاق بیفتد در نهایت، این رژیم تغییر خواهد کرد. بنابراین اگر مرتکب اشتباه شویم و با اقدامات سخت خود نسل جوان را به واکنشی علیه حمله نظامی غرب واداریم ، درواقع آنها را به رژیم نزدیکتر کرده ایم و مانع تحقق منافع بلند مدت خود خواهیم شد. »

اما جنگ نرم چیست ؟ «جنگ نرم» ( Soft War ) در برابر «جنگ سخت » (Hard War ) در حقیقت شامل هرگونه اقدام روانی و تبلیغات رسانه ای است كه «جامعه هدف» یا گروه هدف را نشانه می گیرد و بدون درگیری نظامی و گشوده شدن آتش، رقیب را به انفعال یا شكست وامی دارد.
جوزف نای نظریه پرداز معروف جنگ نرم در کتاب خود بنام «قدرت نرم» می گوید: « قدرت نرم عبارت است از توانایی كسب «مطلوب» از طریق جاذبه ، نه از طریق اجبار و یا تطمیع . » جنگ نرم با ابزارهای گوناگونی همچون رایانه ، اینترنت و شبكه های رادیویی و تلویزیونی اجرا می شود و روشهای پیچیده ای دارد . آمریكا در جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران سه هدف را مد نظر قرار داده است: القای مردمی نبودن حكومت ، بی كفایتی مسئولان و جنگ قدرت بین مسئولان نظام است. همچنین واشنگتن از طریق اهرمهای خود ایران را متهم به نقض حقوق بشر و تلاش برای ساخت سلاح هسته ای می کند .

حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در سال 2009 میلادی ، یکی از مهمترین اقدامات آمریکا در به کارگیری تمامی روشهای جنگ نرم برای ضربه زدن به مشروعیت و مقبولیت جمهوری اسلامی در افکار عمومی داخل ایران و سطح جهان بود.
یکی از روشهای آمریکا در جنگ نرم برای اعمال نفوذ در کشورها ، استفاده از انتخابات برای به چالش کشیدن حکومتها است. در دموکراتیک ترین کشورها نیز مشکلاتی در روند انتخابات و یا شمارش اراء پیش می آید که در قوانین اکثر کشورهای دموکراتیک مکانیسمهایی برای حل و فصل این مشکلات اندیشیده شده است. در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 آمریکا جورج بوش با رای دیوان عالی آمریکا به کاخ سفید راه یافت. اما دولت امریکا استفاده از مشکلات ایجاد شده در انتخابات کشورهای خارج از دایره سلطه اش را به فرصتی برای پیشبرد اهداف توسعه طلبانه خود قرار می دهد . دولت آمریکا برای اعمال نفوذ در این کشورها تلاش می کند با استفاده از رسانه های مخالف دولت و یا حمایت از مخالفان برای راه اندازی انواع رسانه ها و سایتهای اینترنتی و حمایت از سازمانهای غیردولتی وابسته به غرب در سلامت انتخابات تردید ایجاد کند. رسانه ها و سایتها اینترنتی و شبکه های تلویریونی ماهواره ای با جریان سازی خبری و القای مردمی نبودن حکومت ، به صورت شبکه ای برای ارتباط مخالفان و گردهم آوردن حامیان شکست خوردگان در انتخابات ایفای نقش می کنند. این جریان سازی خبری و دعوت از مخالفان به تداوم اعتراضات شان تا بحرانی کردن کشور و فراهم شدن شرایط برای به قدرت رساندن چهره ها و گروهها مخالف ادامه دارد. آمریکا در برخی از جمهوریهای استقلال یافته از شوروی توانست این شیوه پیچیده جنگ نرم را برای اعمال نفوذ در این کشورها به اجرا بگذارد که به انقلابهای رنگی معروف شد.

منبع:         
                  


[ سه شنبه 15 بهمن 1392 ] [ 08:15 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات      قالب ساز آنلاین