تبلیغات
انرژی هسته ای - اورانیومانرژی هسته ای

دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. حضرت محمد ص

اورانیوم به رنگ سفید مایل به نقره‌ای، سنگین، فلزی و رادیواکتیو است و به رغم تصور عام، فراوانی آن در طبیعت حتی از عناصری از قبیل جیوه، طلا و نقره نیز بیشتر است.

اورانیوم در طبیعت

غنی‌سازی اورانیوم عملی است که به‌واسطهٔ آن در یک تودهٔ اورانیوم طبیعی مقدار ایزوتوپ ۲۳۵U بیشتر شود و مقدار ایزوتوپ ۲۳۸U کم‌تر گردد. غنی‌سازی اورانیوم یکی از مراحل چرخه سوخت هسته ای است.
«اورانیوم با غنای پایین» که میزان ۲۳۵U آن کم‌تر از ۲۵٪ ولی بیشتر از ‎۰/۷‎٪ است. سوخت بیشتر نیروگاه‌های هسته‌ای بین ۳ تا ۵ درصد ۲۳۵U است.
«اورانیوم با غنای بالا» که ۲۳۵U در آن بیشتر از ۲۵٪ و حتی در مواردی بیش از ۹۸٪ است. که کاربردهای متنوع تر و بیشتری بخصوص در علوم پزشکی و ساخت بمب اتم دارد.
 
براساس گزارش آژانس انرژی اتمی، کشورهای ایالات متحده آمریکا،روسیه، چین، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، اسپانیا، آلمان، هلند، انگلستان، ژاپن در قالب شش سازمان قادر به غنی‌سازی اورانیوم در حدّ تجاری هستند. هند و پاکستان با درصد غنی‌سازی پایین‌تر، آرژانتین به‌صورت غیرفعال و هم‌چنین برزیل قادر به غنی‌سازی اورانیوم هستند
حجم اورانیوم غنی شده در اختیار ایران همیشه از سوی کشورهای غربی با حساسیت بالایی دنبال شده است. ایران نیمی از این ذخایر را برای استفاده در تاسیسات هسته‌ای پزشکی‌اش در تهران مصرف کرده.

کاربرد روشهای هسته ای در علوم پزشکی نسبت به سایر بخشها معروفتر و عمومی تر است. بیش از 100 سال است که دانشمندان با خواص اشعه ایکس آشنا شده اند و از آن برای تشخیص پزشکی استفاده می کنند. تصویربرداری، تشخیص،پیش بینی و درمان برخی بیماریها در نتیجه استفاده از پرتودهی و رادیوایزوتوپها حاصل می گردد. بطور مثال 131I- برای تشخیص محل و مکان تومورهای مغزی مورد استفاده قرار می گیرد و یا از آن برای تعیین فعالیت غده تیروئید و کبد استفاده می شود.51 ـ Cr برای تحقیقات خون شناسی، 75 ـ Se برای بررسی لوزالمعده، 57-Co برای تشخیص کم خونی، 14-C برای تحقیقات بیولوژیکی و داروسازی، 137-Cs جهت درمان غدد سرطانی، 67-Cu برای از بین بردن غدد سرطانی از رایج ترین رادیوداروها در امر پزشکی می باشند. استفاده از پرتو گاما تولید شده از 60-Co از مؤثرترین و مقرون به صرفه ترین روشها در زمینه سترون نمودن وسایل، ابزار آلات و تولیدات پزشکی است.

ایران در سال 2010 غنی سازی اورانیوم را آغاز کرد و هم اکنون این فرآیند را در سطح 20 درصدی انجام می دهد. که فرمول آن را شهید دکتر شهریاری نوشت و این باعث شد که استعمارِ مزدور شوکه شده و او را صبح روز دوشنبه 8 آذر ماه 89 به شهادت رسانید
اما اکنون ایران به کوری چشم دشمنان و به برکت خون دکتر شهریاری ها 240 تا 250 کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید کرده است و انعطاف و عقب نشینی و توقف هم تاکنون جزء برنامه های هسته ای ایران نبوده! و ان شا الله که هرگز نخواهد بود!

[ یکشنبه 9 تیر 1392 ] [ 04:18 ب.ظ ] [ شکیبا _ ] نظرات      قالب ساز آنلاین